Výroba mokasínů

20.08.2022

Těžko bychom hledali důležitější součást oděvu a výbavy lidí lesních kultur, než je obuv. Indiáni nechodili bosi a pro pohyb v lesním terénu dobrou obuv prostě potřebujete. Mokasíny se vyráběly letní a zimní a jejich druhů je velice mnoho. V různých oblastech se používaly různé střihy, zdobení se lišilo kmen od kmene, často i tlupa od tlupy. Zdobení je samostatná kapitola, používaly se barvené ptačí brky, ursonní ostny, výšivky skleněnými korálky, či jen malby a třásnění, vždy poplatně období a oblasti, v kterých se zhotovovaly. Zdobení je ovšem samostatná kapitola, to je již nadstavba, kterou může každý zvolit až poté, co zvládne výrobu té nejjednodušší formy.

Každá výroba mokasínů začíná střihem. Ten se vytvoří zcela jednoduchou, ale naprosto přesnou metodou zaměření každé nohy. Jedině tak dosáhneme dokonale padnoucí obuvi. Ačkoliv na malbě od Cornelia Krieghoffa vidíme potulnou prodavačku mokasínů, nám jde o výrobu jako takovou a tudíž pokud možno co nejlépe padnoucí botu. To je cílem a podstatou důležitého segmentu programu, naučit se vyrobit si sám dobře padnoucí obuv. Indiánky vyráběly mokasíny takřka nepřetržitě, na loveckých stezkách a válečných výpravách mívali lovci a bojovníci někdy i šest párů mokasínů. Ženy tak získali velkou zručnost při výrobě a i nám se postupně daří vyrábět skutečně dobře fungující a i vzhledově pěkné mokasíny.

Pomůcky k výrobě jsou tradiční, nůžky, šídlo, jehly. Sešíváme buď dratví, nebo šlachou. Šlachy jsou na šití náročnější, nit je pro 18.století stylová a navoskovaná má stejnou životnost jako šlacha. Důmyslnou ochranou je technika schování švu, kdy se mezi sešívané plochy vloží úzký pruh kůže, který se následně zastřihne podle tvaru boty. Tento pruh pak chrání šev před mechanickým opotřebením.

Mokasíny mají omezenou životnost. Jsou vhodné pro pohyb na měkkém terénu, trávě, jehličí. Určitě nejsou vhodnou obuví do města a na tvrdé povrchy, jako jsou zpevněné cesty. Lézt po skalách bych s nimi také nedoporučoval, ale pro pohyb na louce a v lese jsou velice příjemné a chůze v nich má i zdravotní benefity.