provozní doba: út- čt  11:30- 17:30 (+-)

Zahájení provozu: 1.2.2023

21.11.2022

Cesta Velké Matky je mimoškolní environmentální vzdělávací program pro děti v obci Petrovice u Sedlčan. Je určen pro děti prvního stupně ZŠ, ale věkově není striktně omezen. Vzhledem k tomu, že doposud fungoval po dobu pěti let při školní družině ZŠ v Petrovicích, jsou jeho členy i děti z páté třídy, které programu pomáhaly vzniknout a de facto jej vedou. Odborný lektor je vychovatel z desetiletou pedagogickou praxí ve školství, se zkušenostmi zejména s dětmi prvního stupně a více než 25 letou praxí ze studia původních kultur přírodních národů. Program je zaměřen environmentálně, jeho hlavním cílem je budovat vztah dětí k životnímu prostředí, dokonale tento prostor poznat a chránit. Rámován je prostředím indiánské kultury severovýchodních lesů Kanady 18.století, což program činí zajímavý i z hlediska historie, ale zejména výukou užitečných technologií původních kultur, jako je rozdělávání ohně, výroba keramiky pro vaření v ohni a její následné použití, táboření ve volné přírodě, lakros apod.

Snažíme se vytvářet alternativy mimoškolního vzdělávání. Jiný přístup, zábavnější forma, přátelské prostředí, žádné formy umělé autority. Vše je o poznávání světa kolem nás, o vytváření vztahu k prostředí, o respektu k životu, vnímání celku a propojení s ním. Program otevřeme k druhému pololetí letošního roku 1.2.2023. Stále máme volných přibližně 6 míst. Program bude fungovat v pracovních dnech út-čt od 12-17hod. Sídlem programu je klubovna v Obecním domě v Petrovicích, ale těžištěm programu je pobyt venku. 

Stále se snažíme se získat prostředky na provoz programu, někteří už využili možnosti podpořit nás formou odpisu z daňového základu. Za tímto účelem nabízíme Darovací smlouvu (viz. dokumenty ke stažení). Rádi zviditelníme Vaši podporu na našich stránkách. Přispět můžete i jako jednotlivci a získat tak různé výhody účasti na workshopech, můžete se stát i členy našeho spolku Wampum z.s., který program oficiálně provozuje. Můžete nám napsat přes kontaktní formulář, případně zavolat. Máte-li zájem nás podpořit, budeme velice rádi.